19 grudnia 2019 12:38 | Aktualności

Spotkanie z misjonarzem

12 grudnia 2019 roku na zaproszenie Szkolnego Koła Wolontariatu przybył do nas ksiądz Jacek Olszak, misjonarz w Andamarca i Huancayo w Peru, a obecnie proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego i MBNP w Tarnowie-Krzyżu.  W spotkaniu brali udział uczniowie klas I - VIII. Ksiądz Jacek w ciekawy sposób opowiedział o warunkach, w jakim przyszło żyć mieszkańcom peruwiańskich wiosek położonych wysoko w Andach, między innymi o wąskich, krętych i bardzo niebezpiecznych drogach dojazdowych oraz codziennych trudach egzystencji w skromnych, zimnych  domach. Wspomniał o pierwszych polskich misjonarzach męczennikach - ojcu Michale Tomaszce i ojcu Zbigniewie Strzałkowskim , którzy zginęli  za wiarę w peruwiańskim Pariacoto. Pokazał uczniom specjalne poncho i czapkę, które zakładają Peruwiańczy, chroniąc się przed zimnem lub słońcem, bowiem temperatura potrafi się tam bardzo szybko zmieniać. Swoją opowieść wzbogacił barwnymi zdjęciami i filmem.

Dziękujemy księdzu Jackowi za przekazanie nam informacji o pracy misjonarzy, zaś księdzu Tadeuszowi za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

Maria Stono