Szkoła Podstawowa im. Batalionu "Barbara" AK w Pawęzowie

Aktualności

05 listopada 2019 19:50 | Aktualności

ODBLASKOWA SZKOŁA

W miesiącu wrześniu 2019 r. Szkoła Podstawowa im. Batalionu „Barbara” AK w Pawęzowie przystąpiła do konkursu „Odblaskowa Szkoła” zorganizowanego przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Celem konkursu było wyposażenie jak największej liczby uczniów w kamizelki i elementy odblaskowe, propagowanie mody na używanie odblasków, a co za tym idzie – promowanie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Właśnie zakończyliśmy realizację założeń przewidzianych w ramach

X EDYCJI KONKURSU DLA SZKÓŁ „ODBLASKOWA SZKOŁA”. Nauczyciele wraz z dziećmi i rodzicami od września do końca października z dużym zaangażowaniem realizowali wiele działań, które miały na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Dnia 25 października 2019r. odbyła się w sali gimnastycznej impreza szkolna promująca bezpieczeństwo. Dzieci wcześniej samodzielnie wykonały na zajęciach piękne plakaty i pouczające dekalogi pieszego, które stanowiły ciekawą dekorację. Uroczystości przyświecały m.in. takie hasła: „Noś odblaski”, „Widoczny = bezpieczny”. Uczniowie klas II -III przedstawili spektakl profilaktyczny pt. „Alicja na wiejskiej drodze”, przedszkolaki zaśpiewały piosenkę związaną z ruchem drogowym, natomiast dzieci ze świetlicy zaprezentowały odblaskowy taniec przy dźwiękach piosenki „Bezpieczna droga z radami”. Wszyscy uczniowie szkoły i dzieci z oddziału przedszkolnego dostali kamizelki oraz elementy odblaskowe. Uczennice VIII klasy poprowadziły dla zebranych aerobik przy muzyce. Dzieci wspólnie ze swoimi rodzicami przygotowały pomysłowe, odblaskowe kreacje na różne okazje, które zaprezentowano podczas pokazu „Odblaskowej mody”. Laureatom konkursu plastycznego „Jestem widoczny- jestem bezpieczny ” i konkursu artystycznego „Odblaskowa moda” wręczono dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

W czasie trwania akcji zorganizowano konkurs wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Uczniowie i nauczyciele wzięli udział w akcji happeningowej. Głównym jej celem było promowanie bezpiecznego zachowania na drodze, poprzez używanie kamizelek i elementów odblaskowych, a także zwrócenie uwagi i zachęcenie mieszkańców Pawęzowa do korzystania z odblasków.

Odbyło się też spotkanie uczniów klas I-VIII z policjantami-dzielnicowymi. Funkcjonariusze dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami, zwrócili uwagę na zasady bezpieczeństwa, jakie należy zachować w drodze do i ze szkoły oraz poza miejscem zamieszkania.

W świetlicy szkolnej przeprowadzone były pogadanki, rozmowy o bezpieczeństwie. Dzieci wykonywały transparenty, dekoracje, czytały książki, brały udział w grach edukacyjnych i quizie o ruchu drogowym. Poprzez zabawę zdobywały tak potrzebną wiedzę.

Na zajęciach komputerowych dzieci z klas II- IV wykonały prace w programie graficznym w ramach konkursu pt. „Bezpieczny odblaskowy rowerzysta”. Przygotowały plakaty przypominające o obowiązku noszenia elementów odblaskowych, które umieściły w punktach informacyjnych dostępnych dla każdego mieszkańca.

Uczniowie klasy III wraz ze swoimi rodzicami, pod pieczą ks. proboszcza Tadeusza Wszołka rozdawali seniorom idącym do kościoła elementy odblaskowe. Trzymając transparent z napisem „Seniorze, noś odblaski. Bądź widoczny na drodze!”, namawiali starsze osoby do całorocznego używania pasków i znaczków odblaskowych, a także rozdawali ulotki z hasłem „Bądź bezpieczny na drodze Seniorze!”.

Uczniowie klasy VI na lekcji techniki zrobili makiety miasta pt. „Bezpieczna droga do szkoły”.

Aby promować zasadę bezpieczeństwa i widoczności na ulicy, dla uczniów klasy III została zorganizowana lekcja wychowania fizycznego pod nazwą „Odblaskowy WF”. Dzieci ubrane w kamizelki odblaskowe brały udział w grach, zabawach i zawodach sportowych.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry online oraz filmy edukacyjne dotyczące zasad bezpieczeństwa na drodze.

Dnia 11 października 2019r. w Hali Sportowej TOSiR w Tarnowie odbył się festyn „Bądź bezpieczny maluchu w drogowym ruchu”, którego organizatorem był Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie. W czasie festynu dzieci z oddziału przedszkolnego miały okazję uczestniczyć w pokazie pierwszej pomocy przedmedycznej. Brały udział w różnych konkursach, otrzymały na pamiątkę nagrody rzeczowe. Ciekawą atrakcją był występ artystyczny, oglądanie sprzętu policyjnego, strażackiego oraz gokartów.

Najmłodsi milusińscy z zaangażowaniem pracowali nad tworzeniem słodkich sygnalizatorów świetlnych z kolorowych cukierków, ciastek i innych łakoci, które potem zjadły ze smakiem. Uczniowie klasy III odwiedzili przedszkolaków w celu społecznej integracji, a także promocji czytelnictwa o bezpieczeństwie na drodze. Starsi czytali maluchom książki i zadawali zagadki dotyczące bezpiecznego zachowania na ulicy. Najmłodsze dzieci uczyły się także poprawnego przechodzenia przez pasy i znaczenia znaków drogowych.

Mamy nadzieję, że nasze działania uświadomiły wielu osobom, jak ważne jest noszenie elementów i kamizelek odblaskowych. Sądzimy, że wpojone reguły pozostaną w ich pamięci na całe życie.

M. Lipińska

Zapraszamy do galerii

Przeczytano: 862 razy. Wydrukuj|Do góry