im. Batalionu "Barbara" AK
w Pawęzowie

04 listopada 2019 07:32 | Aktualności

Spotkanie z teatrem

Edukacja teatralna powinna być integralną częścią wychowania dzieci. Pozwala wychować przyszłego, aktywnego i wrażliwego odbiorcę sztuki, a także pomaga rozwijać inteligencję emocjonalną każdego dziecka. Bycie widzem kształtuje wrażliwość estetyczną, rozwija zainteresowanie czytaniem, sztuką i muzyką.

30 października 2019 roku uczniowie klas IV - VI wraz z opiekunami udali się do Tarnowa na spektakl "Bajki I. Krasickiego" w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa.

"Ucząc bawić" - to hasło oświeceniowe, do którego stosuje się "książę poetów" Ignacy Krasicki. Bajki odznaczają się zwięzłością, precyzyjną konstrukcją fabuły, morałem. Mają wymowę ponadczasową, uniwersalną. Główne miejsce zajmuje w nich tematyka moralna dotycząca takich wartości jak: cierpienie i szczęście, wolność i niewola, dobro i zło, mądrość i głupota. Głoszą pochwałę rozsądku, skromności, uczą krytycznego spojrzenia na siebie i innych , sprawiedliwości.

Młodzi aktorzy krakowskiego teatru w ciekawy sposób zaprezentowali twórczość Krasickiego łącząc tematykę bajek z treściami współczesnymi, bliskimi uczniom. Spektakl został wzbogacony nowoczesnymi efektami wizualnymi i dźwiękowymi.

Maria Stono

Zdjęcia: