im. Batalionu "Barbara" AK
w Pawęzowie

21 października 2019 09:22 | Aktualności

ODBLASKI DLA SENIORÓW

„Noś odblaski- świeć przykładem!”

Pieszy idący poboczem o zmierzchu, ubrany w ciemny strój jest widoczny z odległości około 30 m. Tyle samo wynosi minimalna droga hamowania przy prędkości samochodu 50 km/h. Wystarczy, że kierowca spóźni się z reakcją choćby o sekundę, by doszło do nieszczęśliwego wypadku.  Natomiast założenie na ubranie odblaskowych elementów sprawia, że jesteśmy widoczni nawet z odległości 150 m. Wtedy kierowca ma więcej czasu, by zwolnić i w porę zahamować. To gwarantuje pieszym większe bezpieczeństwo.

Dnia 19 października 2019r., w sobotę uczniowie naszej szkoły z klasy III wraz ze swoimi rodzicami, pod pieczą ks. proboszcza Tadeusza Wszołka zachęcali seniorów idących na nabożeństwo różańcowe do kościoła, aby nosili elementy odblaskowe, słowami: „Odblaski należy nosić, nie tylko po zmroku”. Dzieci trzymając transparent z napisem: „SENIORZE, NOŚ ODBLASKI, BĄDŹ WIDOCZNI NA DRODZE!” namawiały starsze osoby do używania pasków i znaczków odblaskowych, które można nosić na ręce, przylepione do kurtki lub torebki nie tylko w jesienne wieczory, kiedy wcześnie zapada zmrok, ale i przez cały rok. Seniorzy z przyjemnością przyjęli i założyli odblaskowe podarunki oraz obiecali, że będą się kierować wskazówkami przyjętymi od najmłodszych.

Bardzo dziękujemy Rodzicom i Księdzu Proboszczowi za poświęcony czas, zaangażowanie oraz promowanie akcji „ODBLASKOWA SZKOŁA”, bowiem zdrowie i życie każdego człowieka jest bezcenne.

Mariola Lipińska