25 września 2019 16:40 | Aktualności

75. ROCZNICA BOJU POD JAMNĄ

W dniach 21 i 22 września 2019 uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami  uczestniczyli  w Jesiennym Rajdzie Górskim szlakami  walk Batalionu „Barbara" AK, aby w  75 rocznicę  uczcić pamięć  poległych w walce za ojczyznę żołnierzy Batalionu Partyzanckiego „Barbara" i męczeńskiej śmierci mieszkańców Jamnej.

Pierwszego dnia uczniowie przeszli pieszo szlak do  Bacówki na Jamnej – schroniska turystycznego, położonego na wysokości 530 m. Podczas czasu wolnego uczniowie podziwiali piękno przyrody, bawili się  na placu zabaw, w parku linowym oraz w pobliskich lasach zbierali grzyby.

Po kolacji uczestnicy rajdu wzięli udział w Drodze Krzyżowej. Podczas modlitwy uczniowie mogli usłyszeć głębokie rozważania na temat Meki  Pańskiej połączonej z tematyką patriotyczną.

Kolejnego dnia po śniadaniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  w uroczystościach pod pomnikiem upamiętniającym bitwę batalionu "Barbara" 16 pp. Armii Krajowej. Dla uczczenia pamięci poległych  dokonano  uroczystego odczytania nazwisk żołnierzy poległych za ojczyznę wśród nich został wymieniony strzelec Mieczysław Michał Kiełbasa - mieszkaniec Pawęzowa. Po apelu poległych pani Dyrektor Bożena Świętek wraz uczniami złożyła wiązkę kwiatów na pomniku.

Kolejnym punktem uroczystości  była Msza Święta w intencji poległych  żołnierzy i bestialsko pomordowanych mieszkańców wsi  Jamna. Po zakończonej uroczystości uczniowie  mieli okazję zobaczyć rekonstrukcję tragicznych wydarzeń z przed 75 laty oraz wziąć udział w pikniku.

Składamy serdeczne podziękowania prezesowi Stowarzyszenia ,,Pawęzów Razem” Panu Jerzemu Albertusiakowi oraz Pani sołtys Małgorzacie Niedojadło za zorganizowanie i dofinansowanie rajdu na Jamną.

I. Kordzikowska