14 lipca 2019 21:21 | Aktualności

II TURNUS PÓŁKOLONII LETNIEJ

Dnia 8 lipca 2019 r. uczestniczyliśmy w warsztatach kulinarnych, gdzie każdy mógł samodzielnie wykonać pizzę w lokalu „Pietro Party” w Czarnej Tarnowskiej. Właściciel-pan Piotr osobiście zaprezentował nam wykonanie pizzy. Pod czujnym okiem mistrza każdy wyrabiał ciasto, decydował o kształcie i składzie swojej włoskiej potrawy. W trakcie pieczenia pizzy w tradycyjnym piecu opalanym drewnem, mieliśmy czas nakarmić marchewkami znajdujące się na terenie obiektu zwierzęta: kucyka Jasia i alpakę Kuku. Wreszcie nastał wyczekiwany moment- wspólna degustacja upieczonych ciepłych dań. Jeździliśmy również na rowerkach, hulajnogach i innych rozmaitych pojazdach oraz korzystaliśmy z placu zabaw na świeżym powietrzu. Niektórzy rywalizowali w mini hokeju, bilardzie, piłkarzykach, rozwijając refleks i koordynację ruchowo-wzrokową. Ciekawą atrakcją była dyskoteka, zabawa integracyjna i konkursy z nagrodami przy dźwiękach skocznej muzyki. Było zabawnie, sportowo i smacznie.

Dnia 9 lipca 2019 r. odwiedziliśmy Ogród Zoologiczny w Krakowie położony w Lesie Wolskim. Mieliśmy okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta, które dotąd mogliśmy obejrzeć tylko w TV, Internecie lub w książkach. Mimo długiego spaceru alejkami, nie narzekaliśmy na obolałe nogi. Wycieczka okazała się nie tylko wielkim przeżyciem, ale również atrakcyjną żywą lekcją przyrody. Mieliśmy możliwość bezpośredniego kontaktu z gatunkami udomowionymi w Mini Zoo, gdzie można było nakarmić i pogłaskać niektóre zwierzaki. Jest to urocze miejsce do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnica wiedzy przyrodniczej całego świata. Spotkanie oko w oko z mieszkańcami zoo sprawiło, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w naszej pamięci.

Dnia 10 lipca 2019 r. miło spędziliśmy czas w Dziecięcym Raju Rajtek w Kępie Bogumiłowickiej. W sali zabaw czekały na nas różne atrakcje: wielobarwne tory przeszkód, suche baseny z kolorowymi kulkami, drabinki, gigantyczna tarcza, gdzie ćwiczyliśmy rzuty do celu. Najwięcej radości przysporzyły nam dmuchańce pneumatyczne w różnych kształtach i konfiguracjach do zjeżdżania, biegania, wspinania i skakania. Była to pierwszorzędna zabawa i sportowe emocje, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Po wyjściu z budynku wyruszyliśmy na spacer do Ostrowa. Nad brzegiem Dunajca zbieraliśmy płaskie kamyczki, aby potem „puszczać kaczki”. Niejednemu dziecku przy odrobinie szczęścia ta sztuczka się udała.

Dnia 11 lipca 2019 r. udaliśmy się busem do Skrzyszowa, skąd wyruszyliśmy na pieszą wędrówkę przez zielony Las Kruk w kierunku Zawady. Zanim weszliśmy w leśne knieje musieliśmy się zapoznać z  informacją na tablicy Nadleśnictwa Gromnik „Rola lasów”. Wspomnieliśmy o potencjalnych niebezpieczeństwach, które mogłyby na nas tu czyhać. Ruszyliśmy w stronę wąwozu straceń  „Kruk”, gdzie znajduje się Pomnik Pomordowanych przez hitlerowców. Przed kamienną ścianą widoczna jest postać upadającego człowieka, który wskazuje napis o takiej treści: „PRZECHODNIU POWIEDZ ŚWIATU”. W latach 1941 – 1942 funkcjonariusze gestapo dokonali tu masowych egzekucji więźniów, głównie z Tarnowa. W miejscu kaźni, gdzie zginęło wiele osób zapaliliśmy znicze i złożyliśmy hołd pomordowanym. Pomaszerowaliśmy dalej, kierując się turystycznym szlakiem, podziwiając leśną faunę i florę. W trakcie spaceru uczestniczyliśmy w konkursie ”Kontakt z naturą”, w którym mogliśmy się wykazać wiedzą przyrodniczą. Pani Dyrektor zadawała nam trudne pytania dotyczące: gatunków zbóż, nazw drzew, ziół, zwierząt. W zgadywance I miejsce zdobyła Milena Turek. Pod koniec pieszej wycieczki w leśnych gęstwinach zaskoczył nas dawno wyczekiwany przez wszystkich deszcz, ale naturalne parasole rozpościerające się nad naszymi głowami, w postaci koron drzew pomogły nam przetrwać ulewę. Przemoknięci, wyczerpani osuszyliśmy się w restauracji i spożyliśmy ciepły posiłek. Po powrocie do budynku szkolnego mieliśmy jeszcze siłę, aby wziąć udział w grach i zabawach sportowych w sali gimnastycznej. Ten dzień spędziliśmy ciekawie i bardzo aktywnie, a przy tym zdobyliśmy wiele cennych informacji o otaczającym świecie oraz poprawiliśmy sprawność fizyczną.

W ostatnim dniu półkolonii 12 lipca 2019 r. pojechaliśmy autobusem miejskim nr 206 do Tarnowa. Z przystanku położonego przy ul. Mickiewicza wyruszyliśmy do nowego centrum wypoczynku i rekreacji KANTORIA przy stawie. W największej piaskownicy w Polsce południowo - wschodniej miło spędziliśmy czas grając w piłkę siatkową, stawiając babki z piasku oraz wylegując się na leżakach. Potem poszliśmy powoli w stronę Parku Strzeleckiego w którym znajduje się Mauzoleum generała Józefa Bema. Tam czekały na nas nowe atrakcje – plac zabaw w ogródku jordanowskim. Bawiliśmy się na nowych zjeżdżalniach, karuzelach, huśtawkach, trampolinach oraz tunelach i ścianach do wspinaczki. Po powrocie do naszej szkoły wzięliśmy udział w konkursie plastycznym pt. „ Moje wspomnienia w półkolonii”.
I miejsce zdobył Maks Wójcik, II miejsce- ex aequo: Milena Turek i Kuba Stelmach. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy uczestnicy konkursu nagrody pocieszenia.
Czas tak szybko mknie. Na koniec puentą niech będą słowa piosenki:

„Tak niedawno żeśmy się spotkali,
a już pożegnania nadszedł czas.
Tyle żeśmy z sobą przeżywali,
a dziś już wspomnienia łącza nas”.

Wszystkim życzymy bezpiecznych wakacji i przyjemnych wspomnień.
Do zobaczenia we wrześniu!

wychowawczyni: Mariola Lipińska