04 października 2018 17:46 | Aktualności

Dzień Patrona - 25 września 2018 r.

Patron – to nie jest wcale

postać z lamusa wyjęta.

To jest twój honor, twe godło

i jak Ojczyzna – rzecz święta.

Mszą św. sprawowaną przez księdza Tadeusza Wszołka rozpoczęliśmy obchody Dnia Patrona. Po mszy udaliśmy się pod Pomnik poległych za ojczyznę pawęzowian oraz grób Mieczysława Kiełbasy, by złożyć kwiaty i zapalić symboliczne znicze. Następnie wróciliśmy do szkoły na akademię. Montaż słowno - muzyczny, przygotowany przez Jolantę Polczyk, Marię Stono i Izabelę Ilcewicz, przypomniał dzieje Batalionu "Barbara" 16 pułku piechoty Armii Krajowej. Zasłuchani w pieśni patriotyczne staraliśmy wyobrazić sobie sytuację żołnierzy walczących przed laty z okupantem o wolną ojczyznę. Po akademii p. dyrektor wręczyła uczniom dyplomy i drobne upominki za udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Patronie. Brało w nim udział 26 uczniów z klas IV - VIII, którzy poświęcili swój czas, by zagłębić się w historię partyzantów - członków batalionu. Wykazali się ogromną wiedzą na wskazany temat. Później, mimo niesprzyjającej pogody, chętni uczniowie uczestniczyli w III Patriotycznym Biegu Pamięci Żołnierzy Batalionu "Barbara" AK zorganizowanym przez p. Krzysztofa Kijowskiego. Na zakończenie, ogrzewając się przy ognisku, piekliśmy i zajadaliśmy smaczne kiełbaski. To był dzień pełen refleksji i zadumy, ale również radości i szczęścia.

M.Stono