30 września 2018 20:43 | Aktualności

74.ROCZNICA BOJU POD JAMNĄ

W dniach 22-23 września 2018 r. odbył się rajd upamiętniający 74. Rocznicę Walk Batalionu ,,Barbara”AK pod Jamną. Jak co roku, rajd cieszył się wielką popularnością. Wzięli w nim udział: dzieci, rodzice, nauczyciele oraz mieszkańcy.

Już pierwszego dnia, dotarcie do Bacówki okazało się nie lada wyczynem dla niektórych (najmłodszy uczestnik to 4- latek). Wysiłek jednak nie poszedł na marne, przygotował organizmy do gry terenowej zorganizowanej przez Stowarzyszenie ,,Jamna dla pokoleń”. Trasa questu prowadziła z parkingu pod górą Jamna do rezerwatu Diable Skały w Bukowcu i z powrotem do Bacówki na Jamnej.

Popołudniowe strzelanie do tarcz stało się już tradycją organizowaną przez pana sołtysa Jacka Niedojadło, a kolacja przy ognisku z kiełbaską i zupą dyniową wzmocniła nas przed kolejnym wyjściem w teren.

Wieczorem (ok. godz. 19) wzięliśmy udział w Drodze Krzyżowej w lesie, gdzie przyświecały nam ręcznie robione pochodnie. Zmęczeni, ale szczęśliwi powróciliśmy do Bacówki.

Dzień drugi rozpoczęliśmy śniadaniem i szybkim przejściem na plac kościelny, gdzie odbył się uroczysty Apel Poległych. Delegacja naszej szkoły, na czele z panią dyrektor Bożeną Świętek, złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem poległych i pomordowanych.

Kolejnym punktem uroczystości była Msza Święta przy ołtarzu polowym, celebrowana przez o. Andrzeja. Po Mszy Św., wszyscy zostali zaproszeni na polową grochówkę i ciasto.

Napełnieni duchem patriotyzmu i niezwykłymi przeżyciami wróciliśmy w godzinach popołudniowych do Pawęzowa.

Składamy serdeczne podziękowania prezesowi Stowarzyszenia ,,Pawęzów Razem” panu Jerzemu Albertusiakowi oraz panu sołtysowi Jackowi Niedojadło za zorganizowanie i dofinansowanie rajdu na Jamną.

Dorota Rucińska

Zobacz więcej zdjęć