25 maja 2018 18:57 | Aktualności

WYCIECZKA DO KROSNA I KORCZYNY

Dnia 21 maja 2018 r. uczniowie klas I-III udali się na wycieczkę do województwa podkarpackiego w celu obejrzenia eksponatów w Muzeum Rzemiosła w Krośnie i uczestniczenia w warsztatach w Pijalni Czekolady M. PELCZAR CHOCOLATIER w Korczynie.

Najpierw zwiedziliśmy budynek z siedzibą Muzeum Rzemiosła w Krośnie, gdzie mieściła się dawniej Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych, założona przez M. Mięsowicza. Zbiory muzeum obejmują narzędzia, wyroby i archiwalia związane z rzemiosłem terenów dawnej Galicji, ze szczególnym uwzględnieniem historii Krosna.  Duże wrażenie zrobiła na nas skomplikowana konstrukcja wieżowego zegara. Na ekspozycji zobaczyliśmy XIX - wieczny zakład krawiecki, pracownię modniarską, gdzie przymierzaliśmy różnorodne modele kapeluszy. Zrobiliśmy zdjęcia w zakładzie fryzjerskim, z pełnym wyposażeniem z lat 20. XX w. Wwarsztacie tkackim, gdzie przerabiano głównie przędzę lnianą, konopną i bawełnianą podziwialiśmy wzorzyste materiały wykonane metodą J. Szczepanika - „Polskiego Edisona”. Dowiedzieliśmy się, że zajęcia dawnych szewców nie ograniczały się tylko do szycia i naprawiania obuwia. Zajmowali się oni też garbowaniem i krojeniem skór. Rymarze wyrabiali siodła, uzdy i paski skórzane. Przewodnicy pokazali nam narzędzia: strugi, cyrkle, dłuta, świdry-podstawowe wyposażenie warsztatu specjalizującego się w rzemiośle drzewnym.  Najstarszym eksponatem jest fragment drewnianego wodociągu pochodzącego z XV w. Maszyna do produkcji cukierków, formy ciastkarskie, butle na soki - to tylko niektóre z przedmiotów, które podziwialiśmy na ekspozycji rzemiosła spożywczego. Zdobyliśmy wiadomości na temat ludwisarzy, którzy odpowiedzialni byli za produkcję dzwonów, posągów i przedmiotów codziennego użytku.  Natomiast podkowy, siekiery, okucia, narzędzia rolnicze produkowali kowale. Zaciekawiło nas to, że ci rzemieślnicy pełnili często funkcję dentysty. Na ekspozycji nie zabrakło też narzędzi i wyrobów z zakładów ślusarskich z okolic Krosna.

Najmilszym, długo oczekiwanym punktem programu wycieczki był pobyt w Pijalni Czekolady M. Pelczar w Korczynie. To była najlepsza zabawa - przygotowywanie słodkich łakoci. Uczestniczyliśmy w niecodziennych warsztatach, gdzie poznaliśmy tajemnicę wyrobu czekolady „Od ziarna do tabliczki”, oglądaliśmy maszyny i urządzenia do produkcji czekolady.  Wylewaliśmy do form płynną czekoladę, wykonywaliśmy lizaki oraz czekoladowe tabliczki, które ozdabialiśmy owocami i orzechami. Mistrz Polskich Cukierników - Mirosław Pelczar wybił każdemu dziecku monetę z logo firmy. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom za udział w Warsztatach Czekoladowych. Mieliśmy możliwość podziwiania największej czekoladowej fontanny w Polsce, gdzie przez godzinę przelewa się 280 kg mlecznej czekolady. Ciekawą atrakcją był pociąg wożący czekoladę. Wyśmienite były czekoladowe lody. Kupiliśmy dla bliskich słodkie niespodzianki: trufle, babeczki, francuskie klucze, młotki, serduszka, pantofelki, a nawet aparat fotograficzny z czekolady.

Zadowoleni, troszkę umorusani czekoladą, bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia wróciliśmy do domu.

Mariola Lipińska