Pawęzów Pawezow szkoła szkola podstawowa Szkoła Podstawowa Pawęzowie sppawezow

Aktualności

26 lutego 2018 11:54 | Aktualności

Półkolonia zimowa 2018

W dniach 12-16 lutego grupa 41 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami przebywała na półkolonii. Program był bardzo bogaty i atrakcyjny. Zajęcia rozpoczęły się 12 lutego. Już od pierwszego dnia było wiele atrakcji i ciekawostek. Rano ok. godziny 9:00 wyruszyliśmy do tarnowskiego Multikina, gdzie dzieci obejrzałyprojekcję filmu „Teddy i mapa skarbów”. Bajka bardzo podobała się wychowankom i co chwilę na sali kinowej wybuchały salwy śmiechu. Ponieważ pogoda dopisywała, po seansie wyruszyliśmy do centrum miasta Tarnowa. Dzieci dowiedziały się od Pana przewodnika o bardzo ciekawej historii i legendach miasta. Zmierzając w głąb Tarnowa dotarliśmy do gotyckiej bazyliki katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, która przypomina o utworzeniu diecezji tarnowskiej przez papieża Piusa VI. Dowiedzieliśmy się jak i kiedy powstał pomnik Jana Pawła II. Następnie udaliśmy się do pięknego czworobocznego tarnowskiego rynku, gdzie obejrzeliśmy przykłady architektonicznego renesansu: mieszczańskie kamienice, a przede wszystkim ratusz
z XV wieku
, który został wybudowany na miejscu wcześniejszego. Kolejny etap naszej wycieczki to mury obronne i bramy prowadzące do dawnego grodu Spycimira a także Basteia oraz ulica Wałowa i Ławka Poetów. Zmierzając dalej dochodzimy do dawnej dzielnicy żydowskiej Tarnowa. Na ul. Żydowskiej znajduje się furtka prowadząca do miejsca, w którym do czasów II Wojny Światowej stała siedemnastowieczna synagoga. Jedynym zachowanym fragmentem zniszczonej przez Niemców tarnowskiej synagogi jest Bima, czyli podwyższenie, z którego była odczytywana Tora. Kolejny punkt wycieczki to pomnik Józefa Bema przy ulicy Wałowej, na niewielkim placyku stoi ocieniony połączonymi wierzbami pomnik gen. Józefa Bema wzniesiony w 1983 r. według projektu artystów rzeźbiarzy Bohdany Drwalowej i Stefana Niedorezo. Po lewej stronie pomnika na ścianie kamienicy znajduje się  mural z fragmentem „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, który przedstawia generała Józefa Bema z jego sztabem w dniu bitwy pod Sybinem 11 marca 1849 roku. Następnie przeszliśmy pod żydowską łaźnię rytualną - mykwa, wzniesioną w 1904 r. w stylu mauretańskim, według projektu inżynierów F. Hackbaila i M. Mikosia, która zapisała się niechlubnie w historii miasta. W budynku tym 13 czerwca 1940 r. Niemcy zamknęli 753 mężczyzn przywleczonych z tarnowskiego więzienia. Byli wśród nich Żydzi i Polacy. Następnego dnia zostali wywiezieni do obozu KL Auschwitz. Więźniowie ci oznakowani numerami od 31 do 758 stanowili zaczątek oświęcimskiego obozu. Przeżyło ich niespełna 200, w tym żaden z Żydów. Wydarzenia te upamiętnią pomnik stojący naprzeciwko łaźni oraz obecna nazwa placu: Więźniów KL Auschwitz. Ostatnim etapem naszej wycieczki był Plac Ofiar Stalinizmu. Pierwszy w Polsce pomnik ofiar stalinizmu. Postać kobiety symbolizuje Polskę, z której wylatują trzy orły. . Przed uczestnikami półkolonii jeszcze kilka dni rozmaitych aktywności. Humory wszystkim dopisują, więc na pewno zabawa będzie przednia. 

Drugi dzień był pełen wrażeń. Wcześnie rano wyjechaliśmy na wycieczkę do Krakowa. Zwiedziliśmy Muzeum w Podziemiach Rynku Głównego. Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie uczniów i opiekunów, zwłaszcza, że większość eksponatów można było dotknąć. Zobaczyliśmy średniowieczne relikty miasta, dużo drobnych znalezisk. Świetnym pomysłem, cieszącym się popularnością wśród naszych wychowanków była waga na której chętnie ważyliśmy się i otrzymywaliśmy wynik w średniowiecznych jednostkach miary. Jednak największą atrakcją cieszył się salon edukacyjny gdzie mogliśmy obejrzeć historię Smoka Wawelskiego.  Chwilą odpoczynku był czas spędzony na krakowskim Rynku. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni dobrego humoru.

Nie zabrakło też gier sportowych i aktywności na świeżym powietrzu. 14 lutego wyruszyliśmy do Tarnowa by sprawdzić się na ściance wspinaczkowej. Pod okiem instruktora i opiekunów nasi półkoloniści próbowali swoich sił wykazując się dużą odwagą i umiejętnościami. Poznali obsługę sprzętu wspinaczkowego i podstawowe techniki wspinaczki. Następnie dzieci brały udział w zajęciach z instruktorem i poznały tajniki karate. Po wyczerpujących zajęciach był czas na grę w piłkę nożną. Mecze były bardzo emocjonujące, ponieważ można było zobaczył wiele składnych akcji oraz efektowych goli. Po skończonych zmaganiach udaliśmy się na spacer na Górę św. Marcina.  Z ciekawością obserwowaliśmy panoramę miasta. Wszyscy bawili się świetnie i szybko zrodził się pomysł aby powtórzyć taki wyjazd.

Czwarty dzień półkolonii to wyprawa do Dębicy na lodowisko i basen. Tam, pod czujnym okiem opiekunów i ratowników, nasi uczniowie korzystali z wielu atrakcji, gdzie największym cieszyła się zjeżdżalnia. Celem wyjazdu było propagowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia i zachęcenie ich do czynnego uprawiania sportu. Czas spędzony w wodzie przysporzył wszystkim uczestnikom wiele radości i przyjemnych wrażeń.   Następnie ruszyliśmy na lodowisko. była to doskonała okazja do osobistego zapoznania się z tą dyscypliną. Większość z uczestników wyjazdu przekonała się, że jazda na łyżwach jest trudną technicznie dyscypliną sportu, która wymaga wielkiego nakładu pracy i samozaparcia w dążeniu do celu.  Mimo to uczestnicy byli zachwyceni jazdą na łyżwach. Nikomu nie chciało się wracać do domu.

Ostatni dzień półkolonii dzieci spędziły w szkole. Wzięły udział w grach i  zawodach sportowych, min w turnieju tenisa stołowego i w zajęciach plastycznych, wykonały ciekawe prace malarskie, które przedstawiały ciekawe miejsca z wycieczek przebytych w czasie półkolonii (smok Wawelski, ratusz tarnowski, zamek na górze św. Marcina).

Wszyscy na koniec otrzymali upominki- słodycze. Uczniowie naszej szkoły przyjemnie przywitali ferie - na półkolonii w gronie przyjaciół i z dobrą zabawą.


Zapraszamy do galerii

 

Przeczytano: 891 razy. Wydrukuj|Do góry