15 listopada 2017 13:00 | Aktualności

BAŚNIOWY PONIEDZIAŁEK

13 listopada 2017r./poniedziałek/ uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami wybrali się do PWSZ w Tarnowie na spektakl pt. „Opowieści z Lodowej Krainy”  w wykonaniu Teatru Współczesnego w Krakowie. Aktorzy wprowadzili dzieci w baśniowy świat fantazji, księżniczek, zwierząt przemawiających ludzkim głosem. Uczniowie poznali: troskliwą Królową Śniegu-Elsę, nieustraszoną księżniczkę Annę, zabawnego, naiwnego bałwanka Olafa,  handlarza lodu - Kristoffa o miękkim sercu, jego przyjaciela renifera Svena i mistrza manipulacji-zimnego Hansa. W baśni była mowa o walce dobra ze złem, o przyjaźni, miłości i szczęściu. Oczywiście ta piękna muzyczna opowieść zakończyła się obowiązkowym „happy endem”. Wzbudziła u dzieci wiele pozytywnych emocji, o czym świadczyły entuzjastyczne brawa i uśmiechy na twarzach małych widzów. Gra świateł, efekty dźwiękowe, ładne piosenki, ciekawa scenografia, estetyczne kostiumy pobudzały wyobraźnię i zachęcały do wspólnej zabawy.

Tego samego dnia uczniowie klas IV - VII obejrzeli przedstawienie pt. "Hobbit". Główny bohater, Bilbo Baggins, wyruszył na wędrówkę, która zmieniła całe jego dotychczasowe życie.  Zrozumiał, że jest tylko "małą osóbką na bardzo wielkim świecie", ale osóbką, która pokonała liczne niebezpieczeństwa, własne słabości, poznała smak klęski i zwycięstwa; w końcu dotarła do kresu drogi, gdzie czekała na niego nagroda. "Hobbit" to fantastyczna opowieść o smokach i krasnoludach, ale przede wszystkim jest to historia pojedynku dobra ze złem,  piękna lekcja o przyjaźni, poświęceniu, odwadze i honorze. Utwór Tolkiena ilustruje ważną prawdę mówiącą o tym, że każdy z nas musi w życiu podejmować decyzje. Aby były one właściwe, trzeba zdać sobie sprawę z motywów postępowania oraz efektów, jakie może ono przynieść.

Mariola Lipińska, Maria Stono

Zdjęcia: