26 września 2017 19:11 | Aktualności

73. ROCZNICA BOJU POD JAMNĄ

Dnia 24 września 2017 r. w związku z upamiętnieniem 73. rocznicy akcji „Burza” i boju partyzanckiego Batalionu „Barbara” 16 Pułku Piechoty AK odbył się coroczny, dwudniowy  rajd na Jamną. Po dotarciu do bacówki uczniowie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z płk. Jerzym Pertkiewiczem - uczestnikiem akcji „Burza”, a także honorowym obywatelem miasta Tarnowa.

Po spotkaniu uczniowie wraz z opiekunami brali udział w grze terenowej „Jamna 1944 w pamięci pokoleń” przygotowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Jamnej. Każdy uczestnik gry terenowej otrzymał nagrodę gwarantowaną - smycz na klucze. Trzy osoby z największą liczbą punktów otrzymały ilustrowane przewodniki o Jamnej i okolicach.

Kolejnym punktem naszej wyprawy było  ognisko integracyjne przygotowane przez gospodarzy Bacówki Jamna.

O godzinie 16:00 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Drodze Krzyżowej w Kościele p.w. Matki Bożej Niezawodnej Nadziei.

Jak co roku pan sołtys Jacek Niedojadło zorganizował zawody strzeleckie, które od zawsze cieszą się dużą popularnością.

25 września (niedziela) o godzinie 10:15 odbył się uroczysty apel, na którym delegacja naszej szkoły, której przewodniczyła pani dyrektor Bożena Świętek złożyła biało-czerwoną wiązankę kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym poległych partyzantów i mieszkańców wsi.

Po części oficjalnej odbyła się uroczysta Msza św. w intencji poległych w akcji „Burza”.

Tradycyjnie po Mszy św. gospodarze - Dominikanie  zaprosili wszystkich na spotkanie pokoleń na terenie Domu św. Jacka, gdzie ugoszczono nas wojskową grochówką.

Serdecznie dziękujemy prezesowi Stowarzyszenia Pawęzów Razem – Panu Jerzemu Albertusiakowi oraz sołtysowi Pawęzowa – Panu Jackowi Niedojadło za organizację i dofinansowanie naszego wyjazdu.

K.Bogacz

Zobacz więcej zdjęć