31 lipca 2017 08:43 | Aktualności

V turnus półkolonii

24.07. 2017

W poniedziałek udaliśmy się do Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach. Uczestniczyliśmy w warsztatach „Przyprawy, zioła, leki z Bożej apteki”. W starej chacie poznaliśmy przyprawy i zioła, jakich używała dawniej gospodyni na wsi, dowiedzieliśmy się jakich darów natury nie mogło zabraknąć w staropolskiej kuchni. Były one wykorzystywane jako lekarstwo, dodatek do potraw i do aromatyzowania napojów. Rozpoznawaliśmy  je po zapachu. Każdy z nas samodzielnie rozdrabniał zioła w moździerzu i mieszał z solą kuchenną tworząc „sól ziołową”, którą zabraliśmy ze sobą do domu. W drugiej części zajęć wykonaliśmy „wianek pełen ziół” wykorzystując m.in. słomę, suszone zioła, trawy i kwiaty. Po południu radośnie bawiliśmy się na placu zabaw w tej wiosce.

25.07. 2017

W drugim dniu ostatniego tygodnia półkolonii gościliśmy w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Skansen  prezentuje dorobek kulturowy Lasowiaków i Rzeszowiaków. Mieszczą się tu: chałupy, stodoły, spichlerze, kuźnie, wiatraki, kościół, szkoła, remiza, karczma, młyn wodny, pracownia garncarska i olejarnia. W tutejszej szkole liczącej przeszło 100 lat, poznaliśmy sposoby i  techniki robienia kwiatów z papieru, a następnie sami wykonaliśmy rośliny ozdobne z karbowanej bibuły. Oczywiście kupiliśmy ludowe pamiątki.

26.07. 2017

W środę pojechaliśmy do Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie. Znajduje się tam łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Zwiedziliśmy Muzeum Misyjne, gdzie mieszczą się wytwory kultury materialnej oraz okazy fauny i flory południowoamerykańskiej. Ogromną radość w okresie wakacyjnym  sprawiła nam ruchoma szopka bożonarodzeniowa. Ze wzgórza sanktuaryjnego podziwialiśmy panoramę Tuchowa, okolicznych wiosek oraz Dróżki Różańcowe. Następnie wyruszyliśmy do Łowczówka, gdzie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz przy kaplicy na zabytkowym cmentarzu wojennym nr 171. Po spełnieniu chrześcijańskiego i patriotycznego obowiązku pojechaliśmy do Ośrodka Rekreacyjnego „Doliny Białej” na integracyjną zabawę i degustację kiełbaski tuchowskiej.

27.07. 2017

Czwartek spędziliśmy na modlitwie i zwiedzaniu sanktuariów - miejsc świętych, które należą do kulturowego i duchowego dziedzictwa narodowego. Pod przewodnictwem ks. Tadeusza Wszołka zwiedziliśmy Sanktuarium Św. Stanisława Bp Męczennika w Szczepanowie. Zobaczyliśmy studnię ze źródłem Św. Stanisława, Bazylikę Mniejszą oraz zabytkową część kościoła Św. Marii Magdaleny z czasów Jana Długosza. Następnie pojechaliśmy do skromnej „Betlejemki” –domu rodzinnego Bł. Karoliny Kózki w Wał - Rudzie, szliśmy szlakiem męczeństwa w lesie. Po modlitwie w Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie zwiedziliśmy izbę poświęconą pamięci patronki polskiej młodzieży oraz Pomnik Ofiar Wypadków Drogowych. Ks. Tadeusz w  ciekawy sposób przybliżył nam postać Św. Stanisława Biskupa Męczennika i Bł. Karoliny Kózkówny- Kwiatu polskiej ziemi.

28.07. 2017

W ostatnim dniu półkolonii byliśmy w rezerwacie przyrody „DEBRZA”, gdzie ochronie podlega starodrzew dębowo-lipowy. Rosną tu przede wszystkim wiekowe lipy i dęby. Ich wiek szacuje się na nawet na 250-300 lat. Po powrocie malowaliśmy farbami wspomnienia z leśnego spaceru.

Mariola Lipińska