05 lipca 2017 09:51 | Aktualności

Pierwszy turnus półkolonii już za nami

Wakacji czas, wakacji czas

Tak wiele przygód czeka nas,

Wakacji czas, wakacji czas

To trzeba przeżyć mówię Wam.

Upragnione i wyczekiwane, gorące i słoneczne, to…… oczywiście wakacje. Wakacje to czas, w którym dzieci pragną oderwać się od rzeczywistości, odpocząć od nauki, odrabiania lekcji. Jednak dzieci z naszej  szkoły nie chciały rozstawać się z jej murami. Dlatego też dla  uczniów zostały zorganizowane półkolonie letnie. Właśnie minął I turnus.

Pieczę nad naszymi milusińskimi sprawowali nauczyciele  ze szkoły, którzy mają wieloletnie doświadczenie w organizowaniu różnego rodzaju wypoczynku. Celem zajęć było między innymi:

-stworzenie dzieciom warunków do ciekawego i aktywnego spędzania wolnego czasu,
- kształtowanie odpowiednich nawyków i postaw,
- stymulowanie rozwoju umysłowego i fizycznego,
- rozwijanie sposobów ekspresji uczuć i emocji,
- turystyka.

Dzieci  miały okazję skorzystać z wielu atrakcji o charakterze rekreacyjno- artystycznym jakie zapewniał program półkolonii. Zgodnie z nim uczestniczyły w czterech  wycieczkach autokarowych. Zwiedziły Ranczo Przyjaciół Przyrody gdzie  zapoznały się z opieką nad końmi. Najwięcej emocji wzbudziła przejażdżka na koniach. Potem były zabawy na świeżym powietrzu i degustacja pysznych kiełbasek z grilla. Wyjazd był bardzo udany. W Tarnowie odwiedziły  Muzeum Okręgowe, w którym podczas ciekawych warsztatów zostały  wprowadzone w świat przysłów, ich znaczeń i funkcji oraz poszerzyły  horyzonty z zakresu wiedzy o historii pieniądza. W Szymbarku w Kasztelu zapoznały się z rolą i funkcją maski w kulturach świata. Część plastyczna- rozwijająca umiejętności manualne – polegała na samodzielnym wykonaniu maski (w stylu ludowym lub weneckim), wzorowanej na maszkaronach z attyki kasztelu. W skansenie zapoznały się z różnorodnymi tematycznie i formalnie pracami artystów ludowych. Drugiej  części warsztatów  wykonały figurki i płaskorzeźby z masy solnej, które zabrały do domu. Na koniec zwiedziły skansen i zapoznały się z wyposażeniem, sprzętami, narzędziami używanymi na wsi polskiej przez naszych pradziadków. W ramach warsztatów plastycznych w Zalipiu wykonały własnoręcznie pędzle z brzozowej gałązki i pomalowały drewnianą łopatkę. W ostatnim dniu uczestniczyły w grach i zabawach sportowych na boisku szkolnym i placu zabaw. Malowały koszyczki wykonane z papieru.

Zajęcia dostarczyły wiele pozytywnych wrażeń.

Jolanta Polczyk