18 lutego 2017 09:35 | Aktualności

75. rocznica powołania Armii Krajowej

Dnia 16 lutego poczet sztandarowy w składzie: Miłosz Mozgowiec – chorąży, Sylwia Grabczyńska i Anna Galus wziął udział w obchodach 75-tej rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej i powołania Armii Krajowej.

Uroczystości rozpoczęły się od zwiedzania Izby Pamięci z udziałem żołnierzy AK. Następnie zapalono światła pamięci pod pomnikiem 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej i pomnikiem Armii Krajowej. W imieniu uczniów naszej szkoły znicz złożyła Magdalena Łabędź.

Obchody zakończyło „Spotkanie pokoleń” – żołnierzy Armii Krajowej z młodzieżą i mieszkańcami regionu tarnowskiego. W programie znalazły się: refleksja nad dziejami AK: „Niech nas wiedzie ten sam Orzeł Biały”, wspomnienia świadków historii, czyli żołnierzy AK: płk Zdzisława Baszaka, płk Jerzego Pertkiewicza, ks. Piotra Gajdy oraz prezentacja projektu rewitalizacji Izby Pamięci Armii Krajowej w Tarnowie.

Armia Krajowa została powołana 14 lutego 1942 roku. Doszło wówczas do przemianowania Związku Walki Zbrojnej. W 1944 roku w jej szeregach walczyło 400 tysięcy żołnierzy.